Jak podpořit nejmladší dítě

Vliv pořadí narození

„Téměř každý případ pocitu nedostatečnosti v dětství pramení z pocitu, že někdo jiný je upřednostňován.“ – Alfred Adler

Jsou nejstarší děti jiné než nejmladší? Pravděpodobně ano. Nicméně většina odborníků v současnosti se domnívá, že genetické vlivy (tzn. povaha) jsou silnější než vliv plynoucí z pořadí narození. A dobrá zpráva pro rodiče je, že styl výchovy dítěte je důležitější než to, kolikáté se dítě narodí.

Vlivy pořadí narození komplikuje rovněž pohlaví. I když se prostřední dítě v rodině často cítí přehlížené, zdá se, že „syndrom prostředního dítěte“ se neprojeví, pokud je prostřední dítě jediný chlapec nebo jediná dívka. Pozice jediného kluka nebo jediné holčičky mu očividně dává pocit výjimečnosti, kterou dítě mající sourozence stejného pohlaví nezažije.

Děti se však v závislosti na pořadí narození potýkají se specifickými problémy, které mohou stát v cestě navazování pouta mezi sourozenci. Níže uvádím několik věcí, které souvisí s pořadím narození a na které si jako kouč svých dětí dejte pozor.

Jak podpořit nejmladší dítě

„Vždycky vyhraješ, protože ti je osm! Ale mně bude jednou devět, a pak vyhraju, protože budu starší než ty!“ – pětileté dítě

Dítěti se zdá, že být mladší je nefér. Bez ohledu na to, kolik vám je, starší sourozenec je vždy první. A z pohledu mladšího dítěte je starší sourozenec vždy dokonalý. Umí dělat všechno, co by ten mladší rád uměl.

Mladší sourozenci často kopírují starší a jejich snaha „držet krok“ podkopává jejich morálku.

Jak můžete podpořit mladší dítě, když se cítí frustrované? A jak můžete pomoci dítěti, které obdivuje staršího sourozence, ale ten ho často sekýruje?1. Naučte mladší sourozence, jak pozitivním způsobem požádat starší sourozence o pozornost. „Můžeš své sestře říct slovy, že se ti po ní stýskalo, když byla ve škole, místo abys jí skákal po zádech? Řekni ‚Stýskalo se mi… Můžeme si spolu odpoledne hrát?‘

2. Veďte mladší sourozence k tomu, aby asertivně vyjádřili své potřeby.

  • – „Baví tě to? Můžeš jí říct, aby toho nechala?“
    – „Líbí se ti, když bratr dělá tohle? Řekni mu, co se ti nelíbí.“
    – „Slyším tě. Teď tě ještě musí slyšet tvůj bratr. Chceš, abych šla s tebou za ním mu to říct?

3. Buďte empatičtí. I kdybyste chtěli, nemůžete změnit skutečnost, že jeho starší sourozenec vyskočí výš. Můžete ale mít pochopení pro smutek a frustraci mladšího dítěte. Někdy to stačí.

4. Když má mladší sourozenec pocit, že staršího nikdy nedožene, povzbuďte ho k jeho nejlepšímu osobnímu výkonu, aniž byste používali staršího sourozence jako laťku.

  • „Nejsem v baseballu tak dobrý jako Joaquin.“
    „Jsi dobrý! Nemusíš být jako Joaquin. Pokud tě baseball baví a budeš dál trénovat, dosáhneš v baseballu svůj osobní nejlepší výkon. A na tom záleží.“

5. Požádejte starší sourozence, aby pomohli učit mladší dovednostem. Mladší dítě možná nedosáhne stejné úrovně dovednosti jako starší sourozenec. Když ho ale bude starší sestra trénovat, zmírní to napětí. Dítě bude vnímat možnost, že jednoho dne bude jako ona.

6. Když si mladší dítě stěžuje, že starší sourozenec má výhody, které ono nemá, mějte pochopení a splňte jeho potřeby. 
„Není to fér! Jak to, že on může letět na návštěvu za dědečkem a já musím zůstat doma?“ Vezměte přání dítěte na vědomí – vzrušující, dospělé dobrodružství v podobě nasednutí do letadla a návštěvy dědečka – a splňte mu ho v představách: „Přál by sis také navštívit dědečka? Zní to jako dobrodružství letět sám letadlem, viď? A jako pěkná zábava. Možná budeš moct letět, až budeš trošku větší – a já vím, že si stejně přeješ, abys mohl letět už letos.“ Pamatujte, že dítě může vnímat výhody staršího sourozence jako důkaz toho, že ho máte raději. Najděte způsob, jak dítěti poskytnout lásku a spojení, po nichž touží, a současně vyhovět potřebám, které vyjadřuje, způsobem odpovídajícím jeho věku. „Já slyším, že toužíš po dobrodružství a asi i po větší nezávislosti. Pojďme vymyslet dobrodružství, která bychom mohli zažít spolu – jen ty a já… A možná, že už jsi připravený zažít nějaké větší dobrodružství i sám!“

7. Vyprávějte příběhy, abyste rozšířili dítěti perspektivu. 
„Když jsem byla malá, tvůj strýček Steve byl můj mladší bratr. Byla jsem větší, a když jsme se prali, vždy jsem vyhrála. Brzy mě ale přerostl a už jsem ho nepřeprala. Až budeš větší, budete s bráškou stejně velcí. Možná budeš dokonce větší!“

Přeložila v knize AHA rodičovství – Sourozenci Jana Vlková. Článek upravila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knih Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting a Peaceful Parent, Happy Siblings.

Original article Supporting your youngest child

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.