„Odkud se bere psychická odolnost? Vychází z vědomí, že nikdy nejste sami. Pokud se cítíte propojeni s ostatními, vždy budete schopni čelit nepřízni osudu. Schopnosti, které k tomu potřebujeme, začínají u vědomí typu „Tohle zvládnu“, „Ať se stane cokoli, umím najít řešení“, „Už jsem zažil těžká období a vždy jsem to nakonec zvládl“ a „I když se cítím ztracený, vždy se mám kam obrátit.“ Dr. Edward Hallowel
Život je plný strádání. Co způsobuje, že někteří lidé další den ráno vstanou, rozhodnuti zkusit to znovu, zatímco jiní to vzdají? Psychická odolnost.
Existuje mylná představa, že psychickou odolnost si dítě buduje tím, že zažije nezdary. Ve skutečnosti si děti budují psychickou odolnost díky úspěšnému zvládnutí nezdarů. Když jsou děti podporovány, aby vstaly a zkusily to znovu, naučí se přečkat nepřízeň osudu a vyjdou z něj silnější. Pokud se dítěti podpory nedostane, naučí se jedině to, že je člověkem, který selhává.
Jaký způsob podpory tedy může dítěti pomoci proměnit neúspěch v důvěru, že ať se stane cokoli, dokáže si poradit?
Vědomí toho, že se někdo zajímá a v případě potřeby je tu pro mě, tvoří základ psychické odolnosti. Nemůžete ochránit dítě před každým deštěm, ale můžete se postarat o to, aby vědělo, jak najít deštník a podpořit jeho důvěru, že bouřku dokáže překonat.
A nyní je čas začít to procvičovat. Jednoho dne se dítě ohlédne zpět a vzpomene si, jak už si jednou v těžkých časech poradilo a že to s ním dobře dopadlo.
Je to vaše neochvějná láska, která ho k tomu dovede.
Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.