Tajemství výchovy psychicky odolného dítěte

„Odkud se bere psychická odolnost? Vychází z vědomí, že nikdy nejste sami. Pokud se cítíte propojeni s ostatními, vždy budete schopni čelit nepřízni osudu. Schopnosti, které k tomu potřebujeme, začínají u vědomí typu „Tohle zvládnu“, „Ať se stane cokoli, umím najít řešení“, „Už jsem zažil těžká období a vždy jsem to nakonec zvládl“ a „I když se cítím ztracený, vždy se mám kam obrátit.“ Dr. Edward Hallowel

Život je plný strádání. Co způsobuje, že někteří lidé další den ráno vstanou, rozhodnuti zkusit to znovu, zatímco jiní to vzdají? Psychická odolnost.

Existuje mylná představa, že psychickou odolnost si dítě buduje tím, že zažije nezdary. Ve skutečnosti si děti budují psychickou odolnost díky úspěšnému zvládnutí nezdarů. Když jsou děti podporovány, aby vstaly a zkusily to znovu, naučí se přečkat nepřízeň osudu a vyjdou z něj silnější. Pokud se dítěti podpory nedostane, naučí se jedině to, že je člověkem, který selhává.

Jaký způsob podpory tedy může dítěti pomoci proměnit neúspěch v důvěru, že ať se stane cokoli, dokáže si poradit?

  1. Váš zájem a pochopení. Jistota, že je tu někdo, kdo na něj dává pozor, dítěti umožňuje zkoumat, riskovat modřiny, zklamání a citová zranění a vším tím úspěšně projít. Nesnažte se tedy rozmlouvat mu pocity, když nedostalo roli ve školním divadle. Místo toho s empatií uznejte jeho zklamání a respektujte jeho smutek. S vaší podporou pocítí tyto své velké emoce a půjde dál, místo toho, aby je v sobě zmrazilo a tím uvnitř uzamklo i pocit selhání. Tato zkušenost ho učí snést jakoukoli emoci, kterou pocítí, vědomí, že z toho vyjde naprosto v pořádku a že slunce vždy znovu vyjde další den.
  2. Zkušenost s řešením problémů. Poraďte si s vlastní úzkostí, abyste si nezvykli zachraňovat své dítě. Když se dostane do problému, podpořte ho, aby se zamyslelo nad možnými způsoby řešení. Pokud kážete, učíte a řešíte problémy za dítě, učíte ho, že samo není schopné si problémy řešit. Vaším cílem není jen vyřešit problém, ale podpořit dítě, aby se cítilo schopné a povzbudit ho, aby výzvu úspěšně zvládlo.
  3. Zvládání emocí. Když se děti cítí zavaleni svými emocemi, hroutí se. Naproti tomu děti, které lépe ovládají své emoce, dokáží snášet zklamání ze ztráty nebo frustraci z procvičování nezbytného ke zdárnému dokončení díla. Jsou více ochotni se do úkolu cele vložit a překonat překážky. Jak můžete pomoci dítěti rozvinout umění zvládat své emoce? Přijměte všechny emoce, i když musíte zároveň stanovit hranice.
  4. Zkušenost s „mistrovstvím.“ Rozvoj vytrvalosti – kvality, která nás postrkuje vpřed navzdory překážkám při dosahování něčeho, co je naší vášní, – závisí na tom, jak moc se dítě při dosahování svých cílů snaží, ať je to „hod z výskoku“ při košíkové, krátký příběh, recept nebo výlet pod stan. Všimněte si, že motivace vychází zevnitř, místo aby to potěšilo nás a proto se musí jednat o vlastní zájem dítěte. Ujistěte se, že se dítěti dostává spoustu času pro objevování a usilování o své zájmy a vášně. Není to vždy snadné v tomto věku domácích úkolů a trávení času před obrazovkami.

Vědomí toho, že se někdo zajímá a v případě potřeby je tu pro mě, tvoří základ psychické odolnosti. Nemůžete ochránit dítě před každým deštěm, ale můžete se postarat o to, aby vědělo, jak najít deštník a podpořit jeho důvěru, že bouřku dokáže překonat.

A nyní je čas začít to procvičovat. Jednoho dne se dítě ohlédne zpět a vzpomene si, jak už si jednou v těžkých časech poradilo a že to s ním dobře dopadlo.

Je to vaše neochvějná láska, která ho k tomu dovede.

Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.