Máme vyžadovat, aby se dítě omluvilo?

Po sourozenecké hádce trvá většina rodičů na tom, aby se děti vzájemně jeden druhému omluvily. Když se dětí zeptáte, co si o takovém postupu myslí, řeknou vám toto:

„Když jsem rozzlobený, nenávidím, když se musím omluvit. Jen se pak na sestru zlobím ještě víc.“

„Nemám ráda, když se mi bráška omlouvá jen proto, že mu to rodiče nařídili, protože vidím, že to nemyslí doopravdy. A jen mě to znovu rozzlobí.“

„Je to lež, když to tak nemyslíme.“

„Když rodiče mého brášku nutí se omluvit, přijde mi, že jsem vyhrála. To je fajn, ale necítím, že bych ho měla víc ráda.“

„Později mám znovu mou sestru rád. Mohl jsem se omluvit pak, ale ne, když mám vztek.“

Nepřipadá vám, že když nutíme děti omluvit se, neučí je to ty „správné lekce?“

Možná bychom se tedy mohli nad celým tímto konceptem znovu zamyslet? Jak bychom to mohli dělat jinak?

1. Zaměřte se na to, abyste dětem pomohli komunikovat místo soustředění se na omluvu.

Jestliže dětem pomůžete vyjádřit jejich přání a potřeby, pomůžete jim naslouchat si navzájem a zopakovat to, co slyšely říkat jejich sourozence, začnou uzdravovat své konflikty na hlubší úrovni. Omluvy se pak často stanou téměř „nadbytečné“ jako se to děje u dospělých.

2. Vyčkejte, až vztek odezní.

Když je dítě rozzlobené, potřebuje být nejprve vyslyšeno. Pak teprve je schopno naslouchat hledisku svého sourozence.

3. Jakmile se dítě přestane zlobit, podpořte ho, aby vše se sourozencem napravilo.

„Tvůj bráška tě má rád a vzhlíží k tobě. Když si na něj křičela, hodně ho to ranilo. Co bys mohla udělat, aby to mezi vámi bylo zase v pořádku?“

4. Jestliže vaše dítě navrhne, že se omluví, naslouchejte jeho hlasu.

Pokud zní rozmrzele nebo zlostně, podotkněte, že omluva by nebyla od srdce a zeptejte se dítěte, zda si myslí, že by se tak sourozenec cítil lépe. Řekněte:

„Omluvit se je krásný způsob, jak věci napravit, zlatíčko, ale nechci, aby ses omlouvala, dokud to tak nebudeš myslet doopravdy. Nechci po tobě, abys říkala něco, co není pravda. Myslím, že to nikomu nepomáhá.“

5. Nápady, jak věci napravit.

Pro případ, že dítě samo nic nenapadne a vy si přejete návrhy pro nápravu:

  • Pomoct postavit věž, která byla předmětem hádky.
  • Postavit věž pro sourozence, aby jí mohl zbořit.
  • Opravit nebo vyměnit poškozenou věc, např. rozbitou hračku.
  • Namalovat obrázek nebo vytvořit přáníčko a napsat do něj 3 věci, pro které má svého sourozence rádo.
  • Obejmout.
  • Zahrát si hru, kterou chce sourozenec.
  • Pomoct sourozenci s nějakou prací nebo povinností.
  • Vytvořit písemnou dohodu, kde se dítě zavazuje už znovu neporušovat úmluvu a kde se popíše, jak bude situace příště řešena.

Zároveň pamatujte na to, že vy neurčujete dítěti „důsledek“, kterým splatí svůj dluh. Umožňujete mu, aby na sebe pohlížel jako na velkorysého člověka, který když někomu ublíží, umí to napravit. To znamená, že ON musí zvolit způsob, jakým to udělá. Můžete mu něco navrhnout, ale pak řekněte: „Vím, že najdeš ten nejlepší způsob, jak to udělat…jsem moc zvědavá, co to bude!“ Obejměte ho a odejděte.

6. Co když dítě řekne: „Nechci s ním nic napravovat!“?

Připusťte, že je stále velmi rozzlobený a uveďte proč. Pokud můžete, pomozte mu vztek uvolnit. Poté dejte najevo očekávání, že až se bude cítit lépe, je na řadě nějaký způsob nápravy.

„Asi jsi stále hodně rozzlobený, že to teď s ní ještě nechceš urovnat…a já vím, že i když se ty a tvoje sestra hádáte, máte se také moc rádi a vše se lépe urovnává, když můžeš udělat něco pro nápravu. Možná potřebuješ čas, než to budeš moci udělat. Může to chvíli trvat, než vztek odejde. Už ti s tvými pocity teď více nemohu pomoct, ale můžeme si o tom promluvit později. Až budeš připravený, vím, že najdeš ten pravý způsob, jak vše napravit.“

7. Jděte příkladem.

Děti se učí, jak napravovat trhliny ve vztazích, od nás. Ujistěte se, že když se objeví trhlina ve vašem vztahu s dítětem, omluvíte se a najděte způsoby, jak se znovu propojit.

Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.