20 způsobů, jak si být s dítětem blíž

„Dívám se na jejich rozcuchané hlavičky, spící na polštářcích, a zaplavuje mě smutek. Užila jsem si jejich úsměvy a smích a objímala jsem je? Nebo jsem dneska jen odškrtávala položky na mém seznamu úkolů? Rostou tak rychle. Jednoho rána se možná probudím a jedna z mých holčiček se bude vdávat. A já se zeptám: Hrála jsem si s nimi dost? Užila jsem si tu příležitost být součástí jejich života?“          Janet Fackrell

Je to v popisu práce nás rodičů, vést naše děti a „popohánět“ je v každodenním životě. Příliš často to znamená nastavování hranic, odmítání požadavků, opravování chování. Někdy jsme dostatečně šikovní, že dítě nepovažuje naše vedení za „negativní.“ Častěji je to tak, že nám děti vnášejí přínos nejistoty a pochyb, a všechny ostatní milující, stvrzující vzájemné reakce vytvářejí rovnováhu na našem „vztahovém účtu.“

Výzkum ukazuje, že potřebujeme nejméně 5 pozitivních reakcí na každou jednu negativní reakci, abychom udrželi zdravý a šťastný vztah, který ustojí běžné konflikty každodenního života. Pokud máme málo pozitivních reakcí, naše rovnováha vztahu se dostane do červených čísel. Stejně jako s jakýmkoli bankovním účtem, jsme v mínusu. To je ten okamžik, kdy se děti brání našemu vedení a vzdorují, ať je jim dva roky nebo dvanáct let.

Proto je tak důležité vytvořit každodenní zvyky, které doplní náš vztahový „účet“ s našimi dětmi.

Zde je 20 věcí, které můžete dělat dnes a každý den pro budování bližšího vztahu s vaším dítětem.

 1. Přitulte se ke každému dítěti na 5 minut poté, co se ráno probudí.
 2. Napište láskyplný vzkaz a vložte ho dítěti do krabičky se svačinou.
 3. Vyhraďte si minutku navíc, abyste poseděli s vašimi dětmi u snídaně a zeptali se jich, na co se každý z nich ten den těší.
 4. Místo toho, abyste na něj křičeli, ať si ráno pospíší, podpořte ho sérií jeho vlastních fotek, které ho zobrazují při jednotlivých činnostech a nechte ho, ať je sám za sebe zodpovědný. A vy se jen usmějte a ukažte na fotky a zeptejte se, co dalšího potřebuje udělat.
 5. Poskakujte spolu, když jdete na autobus nebo si zpívejte v autě.
 6. Když se loučíte, řekněte dítěti, že se na něj budete odpoledne moc těšit a také na jeho vyprávění, co ten den zažilo. Nezapomeňte říct „Užij si to!“ místo „Buď hodný/á.“
 7. Nezapomínejte se o sebe v průběhu dne starat, abyste večer mohli dát dítěti ze sebe to nejlepší, ne to, co z vás zbude…
 8. Vypněte váš telefon a rádio, jakmile vaše dítě s vámi na konci dne nasedne do auta. Naslouchejte, co dobrého i zlého ho ten den potkalo.
 9. Když se děti mezi sebou hádají, udržte si smysl pro humor, naslouchejte oběma dětem bez stranění jednomu z nich a pomozte jim najít vhodné řešení pro oba.
 10. Když vám udělá scénu, protože jste špatně nakrájela jeho sendvič, nedělejte nový, ale připomeňte si, že záchvaty emocí signalizují volání o pomoc, ne vzdor. Zůstaňte nablízku a soucitná, aby dítě cítilo, že je bezpečné se vyplakat a vyprázdnit všechno to trápení ven z jeho emocionálního „nákladu.“
 11. Projevte soucit a podpořte dítě tím, že mu pomůžete s učením.
 12. Smějte se jeho/jejím vtipům.
 13. Věnujte každému dítěti výjimečných 15 minut času, kdy budete jen následovat jeho/její vedení a dávat mu/jí veškerou svou lásku. Pokud chce použít polštáře ze sofy, aby si postavilo pevnost, řekněte ANO. Nechte dítě být šéfem a říkat vám, co máte dělat.
 14. Při večeři se zeptejte na něco zajímavého a dejte každému dítěti čas na odpověď, zatímco druzí poslouchají (odkaz na více jak 100 nápadů na skvělé otázky).
 15. Dejte si před koupáním polštářovou bitvu.
 16. Mějte pochopení a reagujte empaticky, když si dítě nechce přestat hrát a jít do postele, a vy na tom trváte.
 17. Naslouchejte se soucitem jeho dlouhému příběhu o problémech s děvčaty ve třídě, ale bez zbytečného přehánění nebo vaší snahy problém vyřešit.
 18. Všimněte si, kdy začnete být frustrováni při ukládání dětí do postele a uklidněte se. Potom se znovu spojte s dítětem a použijte toto vřelé napojení při ukládání.
 19. Užívejte si čtení na dobrou noc.
 20. Lehněte si ve tmě na pár minut s každým dítětem, jen se pomazlete a řekněte mu/jí, jaké cítíte štěstí, že jste jeho/její maminka.

Časově náročné? Samozřejmě. Nemůžete dělat všechno každý den s každým dítětem. Ale většina z těchto cvičení vám moc času nezaberou. Jen umožní, aby vše šlo lehčeji. A když tyto zvyky vytvoříte, děti budou více spolupracovat, méně se hádat a budou CHTÍT následovat vašemu vedení. A tak když dospějí do puberty, budete mít pozitivní rovnováhu ve vztahu s vaším dítětem, vaše dítě bude otevřené vašemu vlivu a možná si dokonce řekne o radu. A to je lepší, než peníze v bance.

Kéž dnes tvoříte zázraky, velké a malé.

Požehnání, Dr. Laura

Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.