5 rodičovských předsevzetí

„Dr. Lauro….moje novoroční předsevzetí je být trpělivější. Když jsem to ale řekla mé rodině, upozornili mě, že jsem si to samé předsevzetí dala minulý rok. Mám pocit selhání, i když vím, že jsem mnohem lepší mámou než před rokem..“             Christina

Spousta lidí si žádná předsevzetí nedává, protože zjišťují, že si rok co rok dávají ta samá. Neznamená to, že selháváte. Znamená to, že jdete správným směrem a že ještě nejste dokonalí (šokující, já vím!).

Špatná zpráva je, že nebudete dokonalí ani tento rok. Dobrá zpráva je, že nemusíte být!

Děti od rodičů nepotřebují dokonalost. Potřebují rodiče, které je přijímají se všemi jejich nedokonalostmi, projevují soucit a respekt, omlouvají se a znovu navazují vztah, když je všechno špatně a to se někdy nevyhnutelně děje.

Je to těžká práce, protože je to o zvládání našich vlastních emocí. Proto rozhodnutí být trpělivější zřídkakdy funguje. Než stačíme zatnout zuby, abychom zůstali „trpěliví“, už sklouzáváme do stresové reakce „útěk, útok nebo zmrznutí.“

Pokud se ale chcete stát trpělivějším rodičem, a šťastnějším člověkem, je to bezpochyby možné.

Zde je 5 předsevzetí, které vás podpoří ve vytvoření domova naplněného více láskou než scénami. Jejich praktikování je práce na celý život, takže stále nebudete tento rok dokonalí a vlastně si je můžete dát i příští rok. Ale garantuji vám, že budete daleko klidnější rodič, se šťastnějším a více spolupracujícím dítětem.

1. Rozhodněte se zvládat své vlastní emoce, abyste mohli být tím šťastným, trpělivým, podporujícím rodičem, kterého si vaše dítě zaslouží. Začněte s denní péčí o sebe, kterou budete schopni trvale udržet. Choďte spát dříve, abyste byli více odpočatí. Jezte zdravě, abyste si zachovali energii. Proměňte ty vnitřní negativní hlasy v povzbuzující. Zpomalte tempo, abyste se přestali stresovat.

A nejdůležitější, zavažte se ke zvládání svých reakcí. Když vás ovládnou emoce, dostanete se do útoku nebo úniku a vaše dítě začne vypadat jako nepřítel. Jen řekněte NE každému jednání ze vzteku. Uklidněte se a pak se teprve zabývejte dítětem.

Přijde vám to těžké? Správně. Možná je to ta nejtěžší věc na světě. Ale to nutnost jednat pochází z vašeho módu „útok nebo útěk.“ Způsobuje, že se na své dítě díváte jako nepřítele. Jednat ze vzteku nikdy nevede k požadovaným výsledkům.

Pokaždé když zabráníte vašemu vlastnímu „záchvatu“, přeprogramováváte svůj mozek. Pokaždé když zvolíte lásku, vaše příští volba bude snazší. Neexistuje lepší čas kdy začít, než hned teď. Budete překvapeni, jak se vaše dítě promění v odpovědi na tuto vaší změnu.

2. Rozhodněte se milovat druhého takového, jaký je. Jednu věc ohledně vývoje dítěte víme s jistotou a to, že děti, které se cítí milované a opečovávané, prospívají. Nejedná se o děti, které „JSOU“ milované. Spousta dětí, jejichž rodiče je milují, neprospívají.

Děti, které prospívají, jsou ty, které se „CÍTÍ“ milované a opečovávané pro to, kdo skutečně jsou.

Každé dítě je jedinečné a tak každé potřebuje jiný přístup, aby se cítilo viděné a milované. Těžká práce pro nás rodiče spočívá v přijetí toho, kdo naše dítě skutečně je, bez příkras, a opatrovat toho, kým skutečně je, i při usměrňování jeho chování.

Jaké je to tajemství?

Dívejte se z jeho pohledu, vciťujte se do toho, co zažívá a oslavujte každý krok správným směrem. A možná to nejdůležitější? Užívejte si své dítě!

3. Rozhodněte se zůstat napojeni. Děti spolupracují a „následují“ naše vedení pouze tehdy, když mezi námi cítí hluboké pouto. Zažíváme mnohá odloučení a tak se musíme znovu napojovat. Pamatujte si, že kvalitní čas je o vztahu s druhým, nikoli o kázání. A je většinou nestrukturovaný. Obejměte své dítě jako první věc každé ráno a při loučení. Když se později znovu setkáte, věnujte 15 minut jen a pouze vašemu dítěti.

Co budete dělat v těchto 15ti minutách?

Naslouchejte, politujte ho, objímejte, zápaste, smějte se, hrajte si, vciťujte se, naslouchejte o trochu víc. Nemáte dost času? Co by mohlo být důležitější? Před večeří ukončete práci, vypněte mobil a počítač a věnujte se své rodině. Večeřte společně bez obrazovek a hodně naslouchejte. Každý večer před usnutím si s každým dítětem zvlášť popovídejte a pomazlete.

4. Rozhodněte se jít příkladem a projevujte respekt. Chcete vychovat děti, které respektují druhé a jsou ohleduplní už v průběhu puberty? Nadechněte se a mluvte s nimi s respektem. Děti se učí díky našemu vzoru. Když neumíme zvládat své vlastní emoce, nemůžeme očekávat, že se to naše děti naučí. A to není vždy lehké, když jsme rozčilení, a proto si připomeňte vaše mantry: Ty jsi vzorem! Neber si to osobně! Jsi v bezpečí! a To přejde!

5. Rozhodněte se věnovat pozornost potřebám a pocitům, které jsou za chováním vaše dítěte. Nejdůležitějším momentem, kdy zůstat napojený na své dítě je právě tehdy, když vyvádí. Veškeré „zlobení“ je červenou kontrolkou signalizující, že vaše dítě potřebuje pomoc zpracovat silné emoce nebo naplnit nějakou potřebu. Jakmile se budete věnovat pocitům nebo potřebám, chování se změní. Rodiče, kteří vedou láskyplným příkladem, místo trestů preventivně přesměrovávají („Můžeš házet míčem venku“), a stanovují hranice empaticky („Vidím, jak se zlobíš a jsi smutný. Nenechám tě nikoho bít. Pojď, řekneme sestřičce slovy, jak se cítíš.“), vychovávají děti s vnitřní sebekázní, které CHTĚJÍ následovat jejich vedení.

Jistě, vaše dítě bude dělat chyby a vy také. Neexistují žádní dokonalí rodiče, žádné dokonalé děti a žádné dokonalé rodiny. Jsou ale rodiny, které žijí obklopené velkou lásku, ve které každý prospívá. Jediným způsobem, jak vytvořit takovou rodinu, je dělat denně rozhodnutí vedoucí tím směrem. Není to kouzlo, jen těžká práce, kdy neustále upravujete kurz a vracíte se zpět na cestu, když vás z ní život nevyhnutelně svede.

Netrapte se tedy tím, když si dáváte každý rok stejná předsevzetí. Jen to znamená, že se držíte na své cestě a rozhodujete se znovu a znovu dělat pozitivní kroky správným směrem. Než si stačíte povšimnout, najednou se ocitnete na úplně nové půdě.

Rodičovství je cesta – ne cíl.

Pro dnešek jen zvolte méně dramatu a více lásky.

Budete překvapeni, jak daleko se tím dostanete.

Přeji vám a vaší rodině báječný nový rok!

Dr. Laura

Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.Original article: 5 resolutions what will make you a better parent this year

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.