6 kroků, jak pomoci dítěti s agresivitou ostatních dětí

„Doktorko Lauro,…Co když to není naše dítě, kdo je agresivní, ale druhé děti? Před pár dny můj dvouroční syn a já jsme si skákali v loužích, když kolem nás prošly dvě holčičky s prarodiči. Ta 3letá přišla k mému synovi a řekla „Zabijeme tě.“ Bylo jasné, že si myslela, že ty louže jsou jen jejich a ona tak na nás nepřátelsky vyjela.“

Přejeme si, abychom mohly naše děti ochránit před podobnými situacemi. Ale protože nemůžeme, pojďme jim pomoct zůstat pevně ukotvené v jejich důstojnosti a soucitu, když se setkají s nešťastnými lidmi, kteří jim nevyhnutelně budou přicházet do cesty. Tímto způsobem my a naše děti pomáhají měnit svět, ve kterém žijeme – přispíváním raději láskou, než bolestí. Jak?

1. Ujistěte své dítě, že ho ochráníte. Otočte se ke svému dítěti a řekněte něco jako „Jéé, ta zní hodně nazlobeně…Neboj se…já se postarám o to, aby se nikomu nic nestalo.“ Je to v pořádku, a dokonce dobré, když to druhé dítě to zaslechne. Je to pravděpodobně pro to dítě hodně děsivé, když se cítí napospas své vlastní agresivitě.

2. Uznejte, co bylo řečeno, pokud se to zdá být bezpečné. Samozřejmě se nebudeme zaplétat s někým, kdo je zuřivý. Ale většina lidí, kteří jsou hrubí, chtějí jen uznat svou pozici. Jakmile jim dáte najevo, že rozumíte jejich obavám, většinou se pak cítí méně ohroženi a proto jsou pak i méně ohrožující. Protože mluvíte s dítětem, které má zjevně nějaký důvod cítit se nešťastně, vždycky bych začala uznáním jeho hlediska.

„Asi je to těžké dělit se s někým o louži, že ano? Neboj se, tady jich je spousta pro všechny z nás, abychom si je mohli užít.“

V tomto bodě se většina dětí otočí a půjde dál svou cestou. Můžete to podpořit tím, že se otočíte na své dítě a budete pokračovat ve hře.

3. Pokud druhé dítě řekne něco dalšího nevhodného jako „Ne! Tohle jsou NAŠE louže!“ nebo fyzicky přistoupí k vašemu dítěti, je potřeba, abyste předvedli sílu, a stejně tak i ochránili vaše dítě tím, že vstoupíte mezi ně. Zopakujte vaší hranici. Například, můžete říct rozhodně „Vím, že je těžké dělit se, ale tyto louže jsou pro KAŽDÉHO, děkuji ti!“

4. Podpořte své dítě, aby našlo vlastní hlas. V situaci, kdy jiné dítě napadne vaše dítě, strčí do něj nebo mu něco vezme, můžete svému dítěti pomoci dát mu svolení, že se může samo sebe zastat a promluvit. Můžete jemně říct „Souhlasíš s tím? Můžeš říct „Hele, já si s tím hraju…dám ti to, až si s tím dohraju“ nebo „Nestrkej do mě.“

5. Obraťte se na dospělého, který doprovází druhé dítě. Nechcete se dostat do pozice boje s druhým dospělým anebo naznačit, že něco dělají špatně. Místo toho se na ně usmějte a přímo je vyzvěte, aby vstoupili do situace. Můžete říct něco jako „Vypadá to, že vaše holčička má tyhle louže moc ráda a potřebuje svou vlastní louži! Naše rodina si teď v téhle hraje. Rádi jí pak tuhle přenecháme, jakmile budeme hotovi.“ V tomto bodě většina dospělých vezme své dítě pryč k jiné louži.

Měli byste „naučit“ toho druhého dospělého, jak lépe vychovávat své dítě? Už to děláte! Jít příkladem je vždycky ta silnější lekce. Láska je vždycky ten nejlepší učitel.

6. Pomozte svému dítěti zpracovat emoce. Pro dítě je děsivé, když cítí, že je předmětem něčí agrese. Jakmile ta druhá rodina odejde, řekněte „To bylo trochu těžké…ta holčička asi měla hodně těžké den!…Co myslíš?“ Jestliže vypadá rozrušeně, možná si můžete zahrát malou scénku, aby si zkusilo říci „Promiň?! Já jsem si hrál v téhle louži! Nechám tě v ní taky hrát, jakmile si dohraju.“ Povzbuďte ho, aby použil svůj nejsilnější hlas.

A potom? Nechte dítě trochu se zasmát nad tou příhodou a rozehnat jakoukoli úzkost, kterou oba cítíte tím, že se budete s hravostí ptát, jestli se s vámi dítě rozdělí o louži anebo pozvat ho do své louže. Hodně si zacákejte! A buďte vděčni za to, že můžete vychovávat dítě, které zlepší život kolem sebe jen tím, že bude samo sebou.

Kéž dnes tvoříte zázraky, velké a malé.

S požehnáním, dr. Laura

Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.

Original article Aggression from Other Kids: 6 Steps To Help Your Child Find His Voice

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.