Jak podpořit nejstarší dítě

Vliv pořadí narození

„Téměř každý případ pocitu nedostatečnosti v dětství pramení z pocitu, že někdo jiný je upřednostňován.“ – Alfred Adler

Jsou nejstarší děti jiné než nejmladší? Pravděpodobně ano. Nicméně většina odborníků v současnosti se domnívá, že genetické vlivy (tzn. povaha) jsou silnější než vliv plynoucí z pořadí narození. A dobrá zpráva pro rodiče je, že styl výchovy dítěte je důležitější než to, kolikáté se dítě narodí.

Vlivy pořadí narození komplikuje rovněž pohlaví. I když se prostřední dítě v rodině často cítí přehlížené, zdá se, že „syndrom prostředního dítěte“ se neprojeví, pokud je prostřední dítě jediný chlapec nebo jediná dívka. Pozice jediného kluka nebo jediné holčičky mu očividně dává pocit výjimečnosti, kterou dítě mající sourozence stejného pohlaví nezažije.

Děti se však v závislosti na pořadí narození potýkají se specifickými problémy, které mohou stát v cestě navazování pouta mezi sourozenci. Níže uvádím několik věcí, které souvisí s pořadím narození a na které si jako kouč svých dětí dejte pozor.

Jak podpořit nejstarší dítě

Pokud je tříleté dítě nejmladší z vašich dětí, budete ho rozmazlovat jako miminko. Pokud je ale nejstarší, budete na něj mít velké nároky, protože je o tolik větší než nejmladší dítě. Mám pravdu?

Je těžké být starší sourozenec. Bez ohledu na to, kolik je vám let, očekává se od vás, že převezmete více odpovědnosti už ve velmi raném věku. To je jeden z důvodů, proč jsou nejstarší děti často popisovány jako odpovědné a úspěšné.

Vedle toho, že koučováním povedete dítě k tomu, aby zvládlo agresivní chování ze strany mladšího sourozence (kapitola 8 v knize AHA rodičovství – Sourozenci), jak jinak můžete podpořit nejstarší dítě?

1. Pokračujte v preventivní péči, jako je speciální čas. Individuální čas vyhrazený jednomu dítěti se netýká pouze dítěte, kterému se právě narodil sourozenec. Každé dítě potřebuje speciální čas s každým z rodičů alespoň několikrát za týden, a nejlépe každý den. Dokonce i dospívající děti potřebují pravidelně trávit čas s každým z rodičů.

2. Pomozte nejstaršímu dítěti vypořádat se se žárlivostí a vzdorem tak, že mu nadále tyto pocity dovolíte a budete mu naslouchat, když je vyjádří. „Někdy to je těžké být nejstarší… slyším, že říkáš, že je to pro tebe mnohem těžší od doby, co se narodila dvojčata. Všichni máme rádi dvojčata a já jsem moc ráda, že je máme, ale chápu, že pro tebe je to těžší. Vždy, když se budeš takhle cítit, řekni mi to a já ti pomůžu, aby ti bylo líp.“

3. Nedovolte, aby na sebe starší sourozenec bral roli rodičů. „Jsi skvělá starší sestřička. Vím, že chceš, aby byl tvůj bratříček v bezpečí, ale nemusíš ho opravovat. To je úkolem rodičů. Rodiče pohlídají, aby všichni dodržovali pravidla.“

4. Přidělujte výhody, nejen odpovědnost. Je v pořádku, když řeknete: „Je ti osm, takže budeš mít všechny na povel, aby byli všichni v bezpečí, když si hrajete venku.“ Ale dbejte na to, aby dítě vědělo, že jste připraveni v záloze: „Ale kdyby sis s něčím nevěděl rady, stačí, když nahlas zakřičíš, a já přiběhnu na pomoc.“ A můžete ještě dodat: „A protože už je ti osm, můžeš zůstat vzhůru o něco déle než tvůj čtyřletý a šestiletý bratr.“

5. Buďte si vědomi toho, že nejstarší děti často cítí silnou potřebu potěšit své rodiče. Dbejte na to, aby vaše dítě vědělo, že ho oceňujete takové, jaké je, ať se děje, co se děje.

6. Pamatujte, že všechny děti občas potřebují péči jako miminko.

Vaše nejstarší dítě vypadá o tolik větší než to miminko. Pořád je to ale dítě a potřebuje si dovolit se tak i chovat. A co je ještě důležitější, potřebuje se spolehnout na vaši péči. Nehledě na to, jak velké už je, vy budete stále jeho máma či táta.

Přeložila v knize AHA rodičovství – Sourozenci Jana Vlková. Článek upravila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knih Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting a Peaceful Parent, Happy Siblings.

Original article Supporting your oldest child

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.