Jak pomoci staršímu dítěti vyrovnat se s příchodem sourozence

Žárlivost vašeho dítěte na nové miminko je naprosto přirozená.

Popravdě, pochybuji o tom, že byste na světě našli dítě, které nežárlí, když se mu narodí nový sourozenec. Vaším úkolem je pomoci dítěti tuto žárlivost zvládnout, aby láska měla šanci se rozvíjet a nakonec vyhrát.

Velkou pomocí bude jakákoli příprava už v době těhotenství. Cílem je dítě pro miminko nadchnout a umožnit mu navázat s ním vztah ještě předtím, než se narodí. O tom pojednává celý článek Jak připravit dítě na narození nového miminka how to prepare your child for the birth of the new baby on this website.

Během porodu se ujistěte, že se starší dítě nebude cítit opuštěné. Pro malé děti je často traumatizující, když mu maminka zmizí do porodnice a je pro ně mnohem těžší přivítat nové miminko, když se s ním maminka konečně objeví doma. Zde je článek o tom, jak připravit starší dítě na odloučení během porodu mladšího sourozence Preparing Your Child for the Separation While You Birth the New Baby.

Vaše dítě ale samozřejmě dojde do fáze, kdy bude muset čelit faktu, že má nyní sourozence nebo přesněji řečeno, že máte nyní na klíně nové miminko. Ve skutečnosti neexistuje nic, co by je na tuto realitu připravilo. Vzpomeňte si na svůj nejhorší rozchod s partnerem a vynásobte tisícem. Navzdory všem báječným přípravám budete nakonec stejně stát před otázkou za milion:

Jak minimalizovat sourozeneckou rivalitu a přirozenou panickou reakci vašeho staršího dítěte?

1. Při prvním setkání nese miminko tatínek.

Maminka jde rovnou ke staršímu dítěti, vezme ho do náruče a bude ho dlouho mazlit a pusinkovat. Nedovolte, ať je to v tuto chvíli celé o novém miminku. Je to o vašem setkání s vaším starším milovaným dítětem (dětmi).

(V tomto případě se předpokládá, že je maminka ten nejvíce upřednostňovaný zdroj útěchy v hierarchii vazby dítěte. Pokud je tím zdrojem tatínek, pak miminko nese maminka a mazlí se tatínek).

2. Udělejte z dítěte v očích miminka (a v jeho vlastních) hrdinu.

Až budete mít klidnou chvilku se svým starším dítětem, zavolejte ho, aby se přišlo pomazlit s vámi a miminkem (ujistěte se, že ostatní děti se zabaví jinde a měli byste toto udělat s každým dítětem zvlášť). Řekněte miminku, že byste mu rádi představili jeho Velkou Sestru, báječnou holčičku, které doufáte, že bude pro Miminko vzorem, kterého bude napodobovat. Vyjmenujte všechny ty skvělé věci, které milujete na Velké Sestře a které Miminko bude poznávat.

3. Lepší soužití díky bondingu (raná vazba)

Poté dovolte Velké Sestře pochovat miminko a pomozte jí s držením hlavičky. Experti na bonding tvrdí, že hlavičky miminek produkují feromony, které když nadechujeme, zamilováváme se a začínáme se cítit ochranitelsky. Čím více se bude starší dítě mazlit s novým sourozencem, tím spíše mezi nimi vznikne lepší vztah.

4. Ujistěte se, že každé dítě má v rodině stále důležitou roli.

Posilujte vědomí všech těch báječných věcí, které definují, kým jsou a jakým způsobem přispívají do rodiny.

„Jess, moc se mi líbí způsob, jakým mi takto pomáháš,“ nebo „Sáro, miluji to, jak mě dovedeš rozesmát.“

Dává se tím najevo jedinečný přínos každého dítěte. Pomáhá to dítěti rozvinout vědomí toho, proč je stále cenným členem rodiny. Často mluvte o tom, jak je každý člen pro rodinu důležitý svým vlastním jedinečným způsobem. Rodina potřebuje každého člena, aby byla celistvá.

5. Dítě vás bude přirozeně testovat , aby se ujistilo, že ho stále milujete.

Udržujte vztah se starším dítětem tak hladký a láskyplný, jak je to jen možné. Nepouštějte se do mocenských bojů a minimalizujte konflikty. Samozřejmě vyžadujte dodržování vašich obvyklých hranic, které pomohou dítěti, aby se cítilo v bezpečí (hranicemi nemám na mysli tresty, které mají vždy opačný účinek, stanovte hranice jako například čas, kdy se jde spát nebo žádné bití, ale trvejte na nich s empatií.)

6. Toto není ten pravý čas pro vyžadování, aby se dítě chovalo jako velké.

Odložte trénování na nočník, odkládání dudlíků nebo lahviček, atd. Jestliže se v noci budí častěji, aby se ujistilo, že tam jste a vy k němu nemůžete kvůli miminku přijít, ujistěte se, že ho ukonejší tatínek a pomůže mu znovu usnout. Očekávejte kroky zpět ve vývoji. Dovolte mu být miminkem tak moc, jak si přeje, bez pocitů studu a viny. Dopřávejte mu spousty lásky a pozornosti navíc.

7. Dodržujte pokud možno stejný řád dítěte jako tomu bylo před narozením miminka.

Umožní to tlumit stres a nejistotu ze spousty změn.

8. Nikdy nenechávejte batole nebo předškoláka s miminkem bez dozoru.

U malých dětí nemůžete čekat kontrolu nad žárlivými emocemi a cena za to může být příliš vysoká, než abyste si dovolili riskovat. Dohlížejte na ně z blízkosti. Snažte se vyhnout napomínání dítěte. Když si všimnete, že se začíná chovat hrubě, rychle dejte od něho miminko pryč. Pokud zrovna můžete, vyzvěte ho k troše dovádění: „To je trochu divoké pro miminko. Není tak velké jako ty. Ještě si nedokáže tak divoce hrát. Ale my dva si můžeme užít trochu zábavy! Myslím, že vím, co tě hodně rozesměje!“

Pokud zrovna dovádět nemůžete, někam si poznamenejte, že později své dítě něčím rozesmějete, čímž pomůžete zmírnit jeho napětí. Pak odveďte pozornost otázkou, písničkou nebo příběhem.

9. Nedopusťte, aby to bylo vše stále jen o miminku.

Cukrujte se s miminkem v soukromí. Místo toho, abyste říkali, že čekáte, až se miminko vzbudí, abyste si mohli jít ven hrát, řekněte, že čekáte, až se vypere prádlo nebo až se upeče koláč nebo až někdo zavolá. Místo výroku „Až se postarám o miminko, pomůžu ti“, řekněte „Jsem u tebe, jakmile budu mít prázdné ruce.“

10. Čtěte dítěti knihy o sourozencích a příchodu nového miminka do rodiny.

Použijte je jako odrazový můstek k pozorování pocitů dítěte. Vaším záměrem je pojmenovat pocity vašeho dítěte, neboť pak bude schopné je ovládat, nikoliv podle nich jednat. Povzbuzujte mezi dětmi raný vztah, ale dovolte vyjít na povrch rovněž všem negativním pocitům. Buďte přímí: „Vím, že je to těžké, kdy vidíš, jak se pořád starám o miminko, když mě potřebuješ.“ Vyjádřete soucit: „Miminka tedy vyžadují spoustu času, že ano?“

11. Podporujte empatii.

Výzkumy ukazují, že pokud rodiče podporují staršího sourozence, aby vnímalo miminko jako reálného jedince s vlastními pocity, sourozenci se k němu chovají láskyplně a ochranitelsky. Můžete říct například:

„Páni, on opravdu miluje, když mu zpíváš!“

„Podívej, jak se snaží pohybovat pusinkou jako ty. Snaží se tě napodobit!“

„To jsem zvědavá, jestli už miminko pozná babičku?“

„Myslím, že se leklo, když ten pes začal štěkat.“

„Zajímalo by mě, jestli se tahle hudba miminku líbí?“

12. Zůstaňte napojeni na vaše starší dítě.

Věnujte co nejvíce pozitivního času každý den každému dítěti zvlášť. Jakmile je nablízku další dospělý, nechte je chovat miminko a vy se jděte pomazlit se svým batoletem a/nebo předškolákem. Když nemáte volné ruce, zůstaňte s dítětem napojeni pomocí vašeho hlasu. Když si sednete, abyste nakrmila miminko, pozvěte své starší děti a prohlížejte si nebo čtěte knížky. Budou se na ty chvíle těšit.

13. Očekávejte zármutek.

Vaše starší dítě potřebuje truchlit pro to, co ztratilo: výlučný vztah s vámi. Jeho status jedináčka. Váš soustředěný čas a pozornost. Pamatujte, myslete na váš nejhorší romantický rozchod, který jste zažili a vynásobte tisícem. Jestliže je rozmrzelé a kňourá, přehodnoťte svůj náhled na něj. Vaše dítě má trápení. Truchlí. Neumí ještě vyjádřit slovy, proč je nešťastné a není rozzlobené kvůli tomu, kvůli čemu si myslí, že je. Potřebuje ale vaší pomoc, aby to přebolelo. Jestliže tedy kňourá a dožaduje se pozornosti, vezměte ho do náruče a projevte mu empatii:

„Zdá se mi, že jsi teď hodně smutný. Vypadá to, že se uvnitř trápíš. Ty víš, že tě maminka moooc miluje. Maminka je tu vždycky pro tebe, aby tě objala, když se cítíš smutný. Pojď, pomazlíme se zatímco nakrmím miminko. Co kdybychom si četli tvojí oblíbenou knížku?“

Dovolte mu plakat ve vaší náruči tak dlouho, jak bude potřebovat. Pak mu pomozte najít způsob, jak se cítit lépe.

Dejte mu najevo, že i když vždycky nemůže mít to, co právě chce, vždycky může získat něco mnohem lepšího:

maminku, která ho chápe a je na jeho straně,

která ho přijímá se vším všudy

a která mu pomůže se cítit lépe.

Ať se děje cokoliv.

Přeložila Linda Malenovská.

Napsala Dr. Laura Markham z AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting

Original article: Help your older child adjust to the new baby

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.