O tom, jak se jí namlouvala audiokniha AHA rodičovství, jak to má s výchovou své dcerky a čím jí kniha oslovila.
Upřímně řečeno, ještě žádná kniha se mi nenamlouvala úplně lehce. Vždycky je to docela náročný, ale zároveň ohromně zajímavý proces. U téhle knihy jsem se snažila najít ideální způsob projevu, který by působil empaticky a příjemně a zároveň by nenudil.
Za prvé, nabídku jsem dostala od Vaška Toboříka, se kterým jsem spolupracovala na audioknize Hrabalových Postřižin. Bylo to moc milé setkání s člověkem, který svým projektům věnuje nesmírnou péči a je radost s ním pracovat. A za druhé, téma knihy mě ohromně zaujalo, a jelikož podobnou literaturu vyhledávám i v soukromí, přišlo mi to jako spojení příjemného s užitečným.
Neřekla bych, že jsou některé pasáže těžší, než jiné. Ale je pravda, že v některých kapitolách je víc složitějších souvětí a informací a když se k tomu přidal nedostatek kyslíku ve studiu, měla jsem pak z toho všeho trochu „motáka“. (-:
Dala mi spoustu praktických návodů, jak řešit emočně vypjaté situace, které s dětmi zažíváme dnes a denně a taky mě motivovala k práci na sobě samé.
Kniha mě trochu donutila vrátit se do vlastního dětství a byla jsem překvapená, kolik zaražených a nevyřešených emocí si z té doby člověk odnáší a tudíž je pak výzva nebát se emočních projevů svých dětí.
Spíš mě utvrdila, že je to správná cesta a pomáhá mi dnes a denně v řešení nejrůznějších situací. A začala jsem být taky opatrnější na „uplácení“ formou pochvaly, nebo čímkoli jiným.
Jak už jsem zmínila, největším nepřítelem jsme si my sami a je to všechno o naší vůli změnit to, co nám samotným nevyhovovalo. A myslím, že důležitá je bezpodmínečná láska (i k sobě J) a trpělivé vytyčování hranic.
No, pracuju na tom, aby to bylo stále lepší a lepší, ale znáš to, občas rozmazluju, občas mi rupnou nervy, tudíž zakřičím, zkrátka a dobře, dělám chyby, jako všichni rodiče.
Ona je zábavná v podstatě pořád, její „hlášky“ občas zapisuju, abych jí je pak mohla předhodit v pubertě.(-:
Zatím to tak cíleně neděláme, ale dcera si většinou sama přijde a řekne: „Mami, prosím Tě, věnuj se mi!“
Od Naomi Aldortové jsem znala uznání emocí a musím říct, že to funguje. Ale kniha Aha! Rodičovství mi přijde v mnoha ohledech praktičtější a rozmanitější a taky zmiňuje, podle mě důležité, nastavování hranic.
Ať je jim kniha či nahrávka každodenním praktickým pomocníkem a pomůže jim stát se lepšími rodiči a vychovat báječné, chytré, silné, samostatné a milující děti.
Linda Malenovská, duben 2017