Rozhovor s herečkou Terezou Bebarovou

O tom, jak se jí namlouvala audiokniha AHA rodičovství, jak to má s výchovou své dcerky a čím jí kniha oslovila.

V těchto dnech natáčíš audioknihu AHA rodičovství. Jak se ti kniha namlouvá? Jaké pocity u toho zažíváš?

Upřímně řečeno, ještě žádná kniha se mi nenamlouvala úplně lehce. Vždycky je to docela náročný, ale zároveň ohromně zajímavý proces. U téhle knihy jsem se snažila najít ideální způsob projevu, který by působil empaticky a příjemně a zároveň by nenudil.

Co tě přimělo kývnout na tento projekt?

Za prvé, nabídku jsem dostala od Vaška Toboříka, se kterým jsem spolupracovala na audioknize Hrabalových Postřižin. Bylo to moc milé setkání s člověkem, který svým projektům věnuje nesmírnou péči a je radost s ním pracovat. A za druhé, téma knihy mě ohromně zaujalo, a jelikož podobnou literaturu vyhledávám i v soukromí, přišlo mi to jako spojení příjemného s užitečným.

Které pasáže se ti natáčejí lehčeji a které jsou těžší?

Neřekla bych, že jsou některé pasáže těžší, než jiné. Ale je pravda, že v některých kapitolách je víc složitějších souvětí a informací a když se k tomu přidal nedostatek kyslíku ve studiu, měla jsem pak z toho všeho trochu „motáka“. (-:

V čem je kniha AHA rodičovství pro tebe osobně největším přínosem?

Dala mi spoustu praktických návodů, jak řešit emočně vypjaté situace, které s dětmi zažíváme dnes a denně a taky mě motivovala k práci na sobě samé.

Jaké byly tvé AHA momenty při čtení knihy? Co pro tebe bylo nové?

Kniha mě trochu donutila vrátit se do vlastního dětství a byla jsem překvapená, kolik zaražených a nevyřešených emocí si z té doby člověk odnáší a tudíž je pak výzva nebát se emočních projevů svých dětí.

Změnila se tvá výchova dcery po přečtení knihy?

Spíš mě utvrdila, že je to správná cesta a pomáhá mi dnes a denně v řešení nejrůznějších situací. A začala jsem být taky opatrnější na „uplácení“ formou pochvaly, nebo čímkoli jiným.

Co je pro tebe na výchově dcerky nejtěžší a co nejdůležitější?

Jak už jsem zmínila, největším nepřítelem jsme si my sami a je to všechno o naší vůli změnit to, co nám samotným nevyhovovalo. A myslím, že důležitá je bezpodmínečná láska (i k sobě J) a trpělivé vytyčování hranic.

Jaký jsi typ rodiče? 🙂

No, pracuju na tom, aby to bylo stále lepší a lepší, ale znáš to, občas rozmazluju, občas mi rupnou nervy, tudíž zakřičím, zkrátka a dobře, dělám chyby, jako všichni rodiče.

Co je na tvé dcerce nejzábavnější?

Ona je zábavná v podstatě pořád, její „hlášky“ občas zapisuju, abych jí je pak mohla předhodit v pubertě.(-:

Používáš v knize doporučovaný „speciální čas?“

Zatím to tak cíleně neděláme, ale dcera si většinou sama přijde a řekne: „Mami, prosím Tě, věnuj se mi!“

Co myslíš, že jsi už třeba před čtením knihy věděla? Co jsi měla zvládnuté?

Od Naomi Aldortové jsem znala uznání emocí a musím říct, že to funguje. Ale kniha Aha! Rodičovství mi přijde v mnoha ohledech praktičtější a rozmanitější a taky zmiňuje, podle mě důležité, nastavování hranic.

Jaké je tvé poselství pro posluchače a čtenáře knihy?

Ať je jim kniha či nahrávka každodenním praktickým pomocníkem a pomůže jim stát se lepšími rodiči a vychovat báječné, chytré, silné, samostatné a milující děti.

Moc ti děkujeme za rozhovor a za tvůj empatický hlas v audioknize. 🙂

Linda Malenovská, duben 2017

Miluju práci s emocemi. Přes 11 let pomáhám ženám a rodičům a poslední dobou i dětem od 14 let skrz emoce dojít k příčinám jejich problémů a osvobodit se od nich. Mou největší životní zkušeností je, že nemusíme měnit naše děti. Pokud má naše dítě problém, změňme sami sebe a dítě se promění s námi. Jsem máma, manželka a akreditovaná terapeutka metody Cesta, iniciátorka a propagátorka projektu AHA rodičovství. Můj příběh najdete tady >> Vedu Tanec pro ženy a dívky živě na Praze 4.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.