Vraťte sami sebe zpět na seznam

„Vím jistě jednu věc. Není možné najít svou rovnováhu někde venku. Teď vím, bez jakékoli pochybnosti, že nacházet a udržovat svou rovnováhu jde pouze prací uvnitř.  — Lu Hanessian

Procházíte vaším dnem a máte dlouhý seznam. Přebalit miminko, nakrmit batole, naučit předškoláka uklízet si hračky, pomoci školákovi s úkolem, pomoci dceři zaplést vlasy, vyjednávat s puberťákem, udělat večeři, složit prádlo, zaplatit účty, odepsat na email šéfovi, strávit čas se svým partnerem…nikdy nekončící seznam. Ale vy jste z toho seznamu vypadli?

Jediný způsob, jak udržet svou „nádrž“ plnou v každodenní záplavě rodičovských povinností, je starat se o sebe tak, jak se staráte o své dítě. Proto potřebujeme trénovat. Je možné, abyste si během dne stanovili prioritu všímat si sami sebe?

Často jsme překvapeni, když zjistíme, že naše potřeby automaticky popíráme, bez toho, aniž bychom si toho vůbec všimli. Možná bychom si rádi dali šálek čaje zatímco pomáháme dítěti s jeho projektem, ale „to je moc práce.“ Možná opravdu potřebujeme obejmout nebo se pořádně vyplakat. Možná nás láká vzít pastelku a s radostí vyjádřit naši tvořivost zatímco naše dítě si vybarvuje, ale cítili bychom se hloupě. Nebo bychom si jednoduše potřebovali odskočit, ale ze zvyku čekáme, až už to opravdu nebudeme moci déle vydržet.

Ode dneška si dejte na seznam to, co potřebujete a udělejte to, jakmile je to možné.

Ano, je to možné.

Jak na to:

 1. Dnes, v tom samém okamžiku, kdy pečujete o své dítě, všímejte si sami sebe. Uvědomte si, co potřebujete. Je něco, co můžete sobě dát právě teď, co by vám pomohlo zůstat v rovnováze. Samozřejmě, musíte se starat o své dítě. Ale současně se postarejte i o sebe nebo jakmile to bude možné. Vím, že si nemůžete koupit letenku na Hawai, ale v každém okamžiku existuje nějaká malá věc, která vás opečuje fyzicky, emocionálně, mentálně nebo duchovně. Najděte to a dopřejte si to.
  Jestli je tu něco, čeho se vám opravdu nedostává jako spánek, vytvořte si plán. Řekněme, že se vaše miminko budí celou noc a máte batole, o které pečujete během dne. Vašemu batoleti nedělá žádnou dobrotu, když se ploužíte životem a cítíte se odmítavě. Nemusíte být mučednicí. Přijděte na způsob, jak získat pomoc, kterou potřebujete, alespoň malý krok správným směrem a pak další krok.
 2. Zvykněte si naladit se na sebe co nejčastěji během dne. Jestliže pracujete mimo domov, je většinou snazší dělat to během dne, ale většina z nás to nedělá. Jsme zaseknutí ve shonu. Ale bude se vám více dařit ve své práci, pokud si zvyknete být více přítomná. A pokud jste doma s dětmi, je to nutnost. Děti reagují na naší přítomnost tím, že nás chtějí následovat. Jak? Jen se zhluboka nadechněte a nechte své tělo zaplavit příjemným pocitem. Nadechujte klid, vydechujte stres. Když budete jednoduše přítomni sami sobě, získáte nezbytnou formu „pozornosti“, kterou všichni potřebujeme.
 3. Před tím, než vyzvednete dítě ze školky/školy nebo než vkročíte do domu, zastavte se. Zhluboka se nadechněte a zeptejte se sami sebe „Co právě teď potřebuješ, zlatíčko?“ Naslouchejte jakékoli odpovědi, která se objeví. Udělejte sami se sebou dohodu, kdy téhle potřebě vyjdete vstříc a jak to uděláte. Například, pokud odpovědí, kterou jste uslyšeli, je „Láska“, budete potřebovat najít způsob,jak si večer udělat čas na pomazlení se se svým dítětem a/nebo partnerem. Pokud odpověď zní „Klid!“, možná budete chtít objednat pizzu k večeři a dát všechny spát brzy, abyste si mohli dopřát dlouhou koupel.
  Pochopitelně, když dostanete tu samou odpověď každý den, budete nejspíš potřebovat provést nějaké větší změny ve vašem životě.
 4. Zpomalte a buďte tady. Často jsme tak zaměřeni na náš seznam, že zapomínáme opravdu žít! Ale tohle je vaše jediná šance, kterou jste dostali v tomto těle a vaše dítě opravdu vyroste, než mrknete okem. Pokud jste příliš zaneprázdněni, abyste si vychutnávali přirozenou dětskou radost, ohrnujete nos nad „palivem“, které vás pohání jako rodiče. Co se stalo s tím radostným, spontánním, nespoutaným člověkem uvnitř vás? On nebo ona je vaším protilékem proti vyhoření. Ano, vaše dítě a domácnost bude vyžadovat každý moment, který máte. Ale spousta těchto momentů jsou plné radosti, když se jednoduše rozhodnete si je užít. Váš život nemusí být dokonalý na to, abyste nasávali každý okamžik dobra, kdykoli můžete.
 5. Adoptujte se. Čí práce je pečovat o sebe? Vaše. Partneři, manželé/manželky, přátelé a rodiny jsou společníci na vaší cestě, ale můžeme od nich načerpat pouze to, co jsme schopni dát sami sobě. Pokud jste nebyli dostatečně opečováváni jako malí, bude to chtít trochu cviku. Začněte tím, že budete k sobě mluvit jako k někomu, koho milujete. Pečujte o sebe během těžkých chvil. Uznejte, jak to všechno je těžké a jak moc se snažíte. Nepotřebujete být dokonalí. Jste víc než dobří, takoví, jací jste. Zasloužíte si všechnu něžnost, s jakou byste zaplavili novorozené miminko.
  Když sami sobě dopřejeme takovouto lásku, promění to naše rodičovství – a naše životy. Dobře, když miminko pláče a by sami byste se potřebovali pořádně vyplakat, miminko má přednost. Když budete sami sobě naslouchat a současně se s láskou přijímat – a plakat, když potřebujete – budete se oba dva cítit mnohem lépe. Když to nepomůže, přečtěte si další příspěvek: Můžete se o sebe postarat emocionálně, zatímco vychováváte své dítě?

Pro dnešek si jen všímejte vašeho vnitřního barometru, když sami sebe vracíte na seznam.

1 je vyčerpání, 10 je plná nádrž. Jak jste na tom?

Kéž tvoříte zázraky, velké a malé.

S požehnáním, Dr. Laura

Tento článek přeložila Linda Malenovská. Napsala Dr. Laura Markham of AhaParenting.com, autorka knihy Peaceful Parent, Happy Kids: How To Stop Yelling and Start Connecting.

facebook
twitter
google_plus
linkedin
mail
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.